Committee Membership Search
Introduction Constitution of Committies Committee Membership Search Committee Reports Press Release Schedules
Sl No Member Name Committee Status
1 Shri. M.B. Rajesh BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Ex-Officio Chairperson
2 E Chandrasekharan BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
3 Mathew T Thomas BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
4 K Radhakrishnan BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
5 Pinarayi Vijayan BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
6 V D Satheesan BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
7 Roshy Augustine BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
8 P K Kunhalikutty BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
9 P J Joseph BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
10 Murali Perunelly COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Chairperson
11 T P Ramakrishnan COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
12 D K Murali COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
13 Mathew T Thomas COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
14 U A Latheef COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
15 Roji M John COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
16 P. Balachandran COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
17 H Salam COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
18 K K Shailaja Teacher COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
19 E K Vijayan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Chairperson
20 Eldose P Kunnapillil COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
21 Sajeev Joseph COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
22 K D Prasenan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
23 U Prathibha COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
24 Job Maichil COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
25 P K Basheer COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
26 T.I. Madhusoodanan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
27 Linto Joseph COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
28 K K Shailaja Teacher COMMITTEE ON ESTIMATES Chairperson
29 P T A Rahim COMMITTEE ON ESTIMATES Member
30 P P Chitharanjan COMMITTEE ON ESTIMATES Member
31 M M Mani COMMITTEE ON ESTIMATES Member
32 Kovoor Kunjumon COMMITTEE ON ESTIMATES Member
33 K. Babu (Thrippunithura) COMMITTEE ON ESTIMATES Member
34 Ramachandran Kadannappalli COMMITTEE ON ESTIMATES Member
35 G S Jayalal COMMITTEE ON ESTIMATES Member
36 Thiruvanchoor Radhakrishnan COMMITTEE ON ESTIMATES Member
37 Murali Perunelly COMMITTEE ON ESTIMATES Member
38 N Samsudheen COMMITTEE ON ESTIMATES Member
39 K.P.A. Majeed COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Chairperson
40 Sebastian Kulathunkal COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
41 Antony John COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
42 P V Anvar COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
43 M Mukesh COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
44 K Ansalan COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
45 T. Siddiqu COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
46 C R Mahesh COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
47 Vazhoor Soman COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
48 T P Ramakrishnan COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Chairperson
49 A C Moideen COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
50 (Prof.) Abid Hussain Thangal COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
51 E K Vijayan COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
52 K P. Kunhammed Kutty Master COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
53 Mons Joseph COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
54 T.I. Madhusoodanan COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
55 P C Vishnunadh COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
56 Shafi Parambil COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
57 DR. N Jayaraj COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
58 I B Satheesh COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
59 Mathew T Thomas COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Chairperson
60 P V Anvar COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
61 Saneeshkumar Joseph COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
62 A. Prabhakaran COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
63 C.C. Mukundan COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
64 V Joy COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
65 Najeeb Kanthapuram COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
66 T. Siddiqu COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
67 K Premkumar COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
68 P C Vishnunadh COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Chairperson
69 N. K. Akbar COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
70 E T Taison Master COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
71 M Noushad COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
72 M. Vijin COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
73 O R Kelu COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
74 Mons Joseph COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
75 Abdul Hameed Master COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
76 K U Jenish Kumar COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
77 K B Ganesh Kumar COMMITTEE ON PETITIONS Chairperson
78 K. K. Rema COMMITTEE ON PETITIONS Member
79 M Rajagopalan COMMITTEE ON PETITIONS Member
80 P K Basheer COMMITTEE ON PETITIONS Member
81 Thottathil Raveendran COMMITTEE ON PETITIONS Member
82 Saneeshkumar Joseph COMMITTEE ON PETITIONS Member
83 V Joy COMMITTEE ON PETITIONS Member
84 G S Jayalal COMMITTEE ON PETITIONS Member
85 H Salam COMMITTEE ON PETITIONS Member
86 Pramod Narayan COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Chairperson
87 V R Sunil Kumar COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
88 C R Mahesh COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
89 Kurukkoli Moideen COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
90 C H Kunhambu COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
91 V D Satheesan COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
92 K Premkumar COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
93 Sunny Joseph COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Chairperson
94 Mathew T Thomas COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
95 M Rajagopalan COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
96 Manjalamkuzhi Ali COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
97 C H Kunhambu COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
98 P T Thomas COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
99 P S Supal COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
100 Thomas K Thomas COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
101 DR. K T Jaleel COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
102 A N Shamseer COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
103 E Chandrasekharan COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Chairperson
104 Anwar Sadath COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
105 T V Ibrahim COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
106 D K Murali COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
107 K.P. Mohanan COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
108 Kadakampally Surendran COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
109 P. Nandakumar COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
110 P Ubaidulla COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
111 K B Ganesh Kumar COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
112 A P Anil Kumar COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
113 P. Mammikkutty COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
114 M M Mani COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Chairperson
115 K U Jenish Kumar COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
116 Sebastian Kulathunkal COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
117 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
118 C.C. Mukundan COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
119 U A Latheef COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
120 M Vincent COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
121 M Mukesh COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
122 V K Prasanth COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
123 P P Chitharanjan COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Chairperson
124 M Noushad COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
125 M Vincent COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
126 K J Maxy COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
127 Anoop Jacob COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
128 Kanathil Jameela COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
129 N. K. Akbar COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
130 V Sasi COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
131 N A Nellikkunnu COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
132 A C Moideen COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Chairperson
133 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
134 Xavier Chittilappilly COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
135 Pramod Narayan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
136 Mani C Kappan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
137 DR. K T Jaleel COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
138 K.N. Unnikrishnan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
139 A.K.M Ashraf COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
140 E T Taison Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
141 P S Supal COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Chairperson
142 Thomas K Thomas COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
143 Kurukkoli Moideen COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
144 A. Prabhakaran COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
145 K.K. Ramachandran COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
146 K. Babu (Thrippunithura) COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
147 T J Vinod COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
148 G Steephen COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
149 K Babu (Nemmara) COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
150 K.P. Mohanan COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Chairperson
151 Ramachandran Kadannappalli COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
152 Abdul Hameed Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
153 T J Vinod COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
154 Vazhoor Soman COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
155 P. Mammikkutty COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
156 K P. Kunhammed Kutty Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
157 C K Hareendran COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
158 Job Maichil COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
159 U Prathibha COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Chairperson
160 Santhakumari. K COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
161 O S Ambika COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
162 DR. N Jayaraj COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
163 Dr. M K Muneer COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
164 Daleema COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
165 Sajeev Joseph COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
166 Asha C K COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
167 Kanathil Jameela COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
168 A N Shamseer COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Chairperson
169 Muhammed Muhassin. P COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
170 Asha C K COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
171 M. Vijin COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
172 Najeeb Kanthapuram COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
173 Eldose P Kunnapillil COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
174 K.M. Sachindev COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
175 M S Arun Kumar COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
176 K. V. Sumesh COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
177 O R Kelu COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Chairperson
178 P.P. Sumod COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
179 O S Ambika COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
180 A Raja COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
181 V R Sunil Kumar COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
182 N A Nellikkunnu COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
183 P V Sreenijin COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
184 A P Anil Kumar COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
185 I C Balakrishnan COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
186 Kadakampally Surendran COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
187 V Sasi COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
188 Kovoor Kunjumon HOUSE COMMITTEE Chairperson
189 A.K.M Ashraf HOUSE COMMITTEE Member
190 P S Supal HOUSE COMMITTEE Member
191 I C Balakrishnan HOUSE COMMITTEE Member
192 Dr. Sujith Vijayanpillai HOUSE COMMITTEE Member
193 C K Hareendran HOUSE COMMITTEE Member
194 P. Nandakumar HOUSE COMMITTEE Member
195 K Babu (Nemmara) LEGISLATURE MUSEUM ADVISORY COMMITTEE Chairperson
196 (Prof.) Abid Hussain Thangal LEGISLATURE MUSEUM ADVISORY COMMITTEE Member
197 P C Vishnunadh LEGISLATURE MUSEUM ADVISORY COMMITTEE Member
198 Muhammed Muhassin. P LEGISLATURE MUSEUM ADVISORY COMMITTEE Member
199 Thomas K Thomas LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Chairperson
200 Roji M John LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
201 P. Balachandran LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
202 K J Maxy LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
203 K Ansalan LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
204 Dr. M K Muneer LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
205 Xavier Chittilappilly LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
206 Mathew T Thomas Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
207 Mons Joseph Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
208 Chittayam Gopakumar Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
209 K K Shailaja Teacher Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
210 T P Ramakrishnan Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
211 K Radhakrishnan Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
212 N Samsudheen Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
213 P T A Rahim Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
214 DR. N Jayaraj Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
215 U Prathibha Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
216 E K Vijayan Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
217 Kadakampally Surendran Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
218 A P Anil Kumar Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
219 Thiruvanchoor Radhakrishnan Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
220 Shri. M.B. Rajesh RULES COMMITTEE Ex-Officio Chairperson
221 K D Prasenan RULES COMMITTEE Member
222 K.K. Ramachandran RULES COMMITTEE Member
223 P T A Rahim RULES COMMITTEE Member
224 Muhammed Muhassin. P RULES COMMITTEE Member
225 K. V. Sumesh RULES COMMITTEE Member
226 Thiruvanchoor Radhakrishnan RULES COMMITTEE Member
227 G Steephen RULES COMMITTEE Member
228 E Chandrasekharan RULES COMMITTEE Member
229 V K Prasanth RULES COMMITTEE Member
230 K.P.A. Majeed RULES COMMITTEE Member
231 P Prasad SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Chairperson
232 Saji Cheriyan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Ex-Officio Member
233 J Chinchurani SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Ex-Officio Member
234 P J Joseph SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
235 P P Chitharanjan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
236 Kurukkoli Moideen SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
237 K.P. Mohanan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
238 Murali Perunelly SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
239 C H Kunhambu SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
240 M Vincent SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
241 Anoop Jacob SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
242 Roshy Augustine SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Chairperson
243 C R Mahesh SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
244 Linto Joseph SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
245 K J Maxy SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
246 T. Siddiqu SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
247 H Salam SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
248 K.P.A. Majeed SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
249 G S Jayalal SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
250 P. Mammikkutty SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
251 Mani C Kappan SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
252 K B Ganesh Kumar SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
253 K Rajan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Chairperson
254 K Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Ex-Officio Member
255 Saneeshkumar Joseph SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
256 DR. N Jayaraj SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
257 P V Sreenijin SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
258 N A Nellikkunnu SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
259 M Rajagopalan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
260 Ramachandran Kadannappalli SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
261 P T A Rahim SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
262 K D Prasenan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
263 P Rajeev SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Chairperson
264 V Sasi SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
265 K Babu (Nemmara) SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
266 K.N. Unnikrishnan SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
267 K P. Kunhammed Kutty Master SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
268 Kovoor Kunjumon SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
269 Xavier Chittilappilly SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
270 Manjalamkuzhi Ali SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
271 P C Vishnunadh SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
272 M.V. Govindan Master SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Chairperson
273 P Ubaidulla SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
274 P. Balachandran SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
275 V K Prasanth SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
276 N. K. Akbar SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
277 A C Moideen SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
278 T J Vinod SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
279 K Rajan SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
280 Kanathil Jameela SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
281 Roji M John SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
282 V Sivankutty SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Chairperson
283 Saji Cheriyan SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Ex-Officio Member
284 Prof. R. Bindu SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Ex-Officio Member
285 Shafi Parambil SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
286 T V Ibrahim SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
287 K.M. Sachindev SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
288 A N Shamseer SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
289 Muhammed Muhassin. P SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
290 (Prof.) Abid Hussain Thangal SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
291 M S Arun Kumar SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
292 K N Balagopal SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Chairperson
293 V N Vasavan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Ex-Officio Member
294 M.V. Govindan Master SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Ex-Officio Member
295 K. V. Sumesh SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
296 DR. K T Jaleel SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
297 K. Babu (Thrippunithura) SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
298 D K Murali SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
299 Thiruvanchoor Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
300 Thottathil Raveendran SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
301 N Samsudheen SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
302 E K Vijayan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
303 K Krishnankutty SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Chairperson
304 V Sivankutty SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Ex-Officio Member
305 Anwar Sadath SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
306 A.K.M Ashraf SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
307 A. Prabhakaran SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
308 M M Mani SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
309 K.K. Ramachandran SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
310 P. Nandakumar SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
311 Vazhoor Soman SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
312 P.A. Mohamed Riyas SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Chairperson
313 V R Sunil Kumar SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
314 Antony Raju SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
315 I B Satheesh SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
316 Ahammed Devarkovil SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
317 P T Thomas SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
318 Mons Joseph SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
319 K Premkumar SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
320 P.P. Sumod SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
321 Dr. M K Muneer SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
322 Pramod Narayan SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
323 A K Saseendran SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Chairperson
324 P.A. Mohamed Riyas SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Ex-Officio Member
325 Eldose P Kunnapillil SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
326 C K Hareendran SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
327 A Raja SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
328 M Mukesh SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
329 K U Jenish Kumar SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
330 Najeeb Kanthapuram SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
331 Sunny Joseph SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
332 P S Supal SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
333 V N Vasavan SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Chairperson
334 G R Anil SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Ex-Officio Member
335 Abdul Hameed Master SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
336 E T Taison Master SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
337 P V Anvar SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
338 Sebastian Kulathunkal SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
339 Antony John SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
340 K K Shailaja Teacher SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
341 DR. Mathew Kuzhalnadan SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
342 Sajeev Joseph SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
343 G Steephen SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
344 Veena George SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Chairperson
345 Job Maichil SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
346 O S Ambika SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
347 U Prathibha SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
348 A P Anil Kumar SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
349 P K Basheer SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
350 K. K. Rema SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
351 Daleema SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
352 Dr. Sujith Vijayanpillai SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
353 Asha C K SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
354 K Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Chairperson
355 Ramesh Chennithala SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
356 K Ansalan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
357 Santhakumari. K SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
358 O R Kelu SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
359 M Noushad SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
360 U A Latheef SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
361 Prof. R. Bindu SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
362 I C Balakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
363 C.C. Mukundan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
364 Pinarayi Vijayan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Chairperson
365 V Joy SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
366 V D Satheesan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
367 Mathew T Thomas SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
368 Thomas K Thomas SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
369 P K Kunhalikutty SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
370 E Chandrasekharan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
371 T P Ramakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
372 Kadakampally Surendran SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
373 Oommen Chandy SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
374 T.I. Madhusoodanan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member